Dobrovolnictví Charita Česká republikaDobrovolnictví

Zapojit se může každý!

Pomoc dobrovolníků je pro české Charity nepostradatelná! Dlouhodobě i jednorázově jich vypomáhají tisíce, a to od těch nejmenších, například v rámci Tříkrálové sbírky, až po obětavé lidi s velkým srdcem v důchodovém věku.

Nejčastější dotazy

V Charitě Česká republika spolupracujeme s dobrovolníky od 15 let a se staršími 18 let při dobrovolnické práci v zahraničí. Horní věkovou hranici nemáme. Věříme, že každý může pomoci.
Zpestřují denní program napříč všemi charitními službami. Doučují češtinu, doprovázejí na výlety, asistují při workshopech, podílejí se na komunitních akcích a vždy mohou přijít s vlastním nápadem.
Nové zkušenosti, smysluplně strávený čas, dobrý pocit, ale také hodnotný bod do CV, školení, workshopy zdarma a nové přátele.

Jak dobrovolníci pomáhají?

V domovech pro seniory, nemocnicích nebo hospicích mohou klientům zpestřit denní program a udělat radost rozhovorem, hrou či společnou procházkou. Potřebná a oblíbená je také práce s dětmi a mládeží – od doučování přes pomoc na táborech, výletech a jiných akcích. Rození organizátoři se mohou podílet na propagaci či zajištění akcí, další lidé mohou nabídnout své schopnosti od překladatelství a IT až po řemeslné práce či uměleckou činnost. Pro naše zahraniční aktivity se uplatní především překladatelé z různých světových jazyků. Aktivity dobrovolníků Charity Česká republika zahrnují i organizaci osvětových akcí pro veřejnost, pořádání akcí pro školy, vytváření projektů na pomoc vlastní komunitě, ale třeba i pomoc cizincům žijícím u nás.

Jak se stát dobrovolníkem?

Kontaktujte dobrovolnické centrum ve vašem regionu, kde vám nabídnou konkrétní možnosti uplatnění s ohledem na vaše časové možnosti. Novým dobrovolníkům poskytneme zaškolení a zkušeného kolegu k ruce.

Dobrovolnická centra:

Videa a podcasty o dobrovolnictví

Aktuality:

Dny dobrovolnictví v Duchcově, Mostě a Janově
30. dubna 2024 Charita Most

Dny dobrovolnictví v Duchcově, Mostě a Janově

Ve dnech 25. až 28. dubna probíhala v celé republice řada akcí pod souhrným názvem Dny dobrovolnictví. Zájemci o dobrovolnictví si mohli přijít nezávazně vyzkoušet, co dobrovolnictví v nezikové organizaci obnáší a zda by se jím chtěli zabývat i do budoucna.

Dobrovolníků v charitě není nikdy dost, jejich pomoc má však svá pravidla
29. dubna 2024 Městská charita Plzeň

Dobrovolníků v charitě není nikdy dost, jejich pomoc má však svá pravidla

Ocenění Maják za dobrovolnickou činnost v Plzeňském kraji převzala minulý týden emeritní ředitelka Městské charity Plzeň a koordinátorka dobrovolnické pomoci Anna Srbová. Udílení cen bylo součástí oslav 25 let existence Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM, z. s. Jak funguje dobrovolnictví v Městské charitě Plzeň zjišťovala Milena Sojková.

Dobrovolničení přes Evropský sbor solidarity mi jednoznačně otevřelo obzory, říká Adéla.
26. dubna 2024 Dobrovolnické centrum, Diecézní charita České Budějovice

Adéla Pegleyová je první dobrovolnicí, kterou Diecézní charita České Budějovice vyslala do zahraničí skrze program Evropského sboru solidarity. Stala se tak nejen přijímací, ale také vysílající organizací. Tento model dobrovolnictví je vhodný pro lidi, kteří chtějí pomáhat, ale u toho mít i praxi ze zahraničí - například si procvičit jazyk, připravit se na studium nebo si jen rozšířit obzory. Adéla popisuje její motivaci i zážitky.